Opotřebení zubů aneb náš studijní výjezd do Ženevy

11.01.2020

Abychom si udrželi odbornost a i z osobního zájmu, vydali jsme se do Švýcarska. 


 • Na Ženevské univerzitě medicínské kliniky působí profesor Ivo Krejčí, kterého jsme osobně navštívili.
 • V naší praxi řešíme opotřebení zubů způsobené různými vlivy a faktory, proto jsme  se zúčastnili odborného kurzu Dr. Didier Dietschiho. Bylo příjemné být pod vedením mistra oboru. 

Není vždy jednoduché vybrat materiál, který nahradí ztracenou zubní tkáň

Zuby v ústech jsou vystaveny nejenom mikrobiologickému působení, ale i chemickým procesům a fyzikálním silám. Přirozené používání zubů tak zároveň vede k jejich opotřebení - přírodní zákony prostě platí všude. Může se tedy stát, že i přes dobrou ústní hygienu, dojde ke ztrátě zubní tkáně. Tato ztráta může být menšího či většího rozsahu, přesněji tímto přirozeným procesem může být zasažena sklovina, zubovina, dřeň nebo i celý zub.

Pokud je u zubu poškozena sklovina, nebo zubovina jako řešení je zvolena výplň (plomba).

Výplňové materiály, které jsou po dnes známé, jsou tři:

 •   bílé ty jsou prověřené desetiletími

  • kompozitní

  • skloinomerní

 • amalgám jeho stálost je prověřena staletím

 • zlato nejstarší materiál prověřen tisíciletím

První den - univerzita

Přestože nejradši pracujeme s materiálem, kterému bohužel zvoní hrana, a to amalgámem, jsou případy, kdy se lépe hodí volit bílé výplně. Přišlo tedy rozhodnutí, podívat se k odborníkům do Ženevy

Na zdejší univerzitě dentální medicíny CUMD (https://www.unige.ch/medecine/dentaire/fr/a/) jsou světově uznávaní odborníci na bílé výplně a působícím profesorem je zde Ivo Krejčí.

České jméno nemá náhodou, jako dítě spolu s rodiči po srpnu 1968 emigroval do Švýcarska

Krátce po změně režimu v roce 1989 se aktivně zapojil do procesu vzdělávání českých a slovenských zubních lékařů, kteří v té době byli ve zpoždění s dostupnými informacemi a znalostmi. V průběhu let jsme s ním korespondenčně řešili odbornou problematiku a párkrát ho žádali o radu. Jeho odpověď byla vždy rychlá, jasná a stručná. Proto jsme si při našem prosincovém kurzu nemohli nedomluvit osobní schůzku přímo s ním na jeho pracovišti na klinice

Byl to hned první den, kdy jsme v pozdní podvečer navštívili nově vybudovanou kliniku. Překvapením pro nás bylo, že i v tento večerní čas, ještě v ordinacích probíhala odborná výuka. Zajímavostí byly laboratoře s dlouhodobým testováním materiálů používaných na bílé výplně i high-tech lasery pro zásach do zubní tkáně.

Prof. Ivo Krejčí nám potvrdil, že základní principy práce s hmotou bílých výplní jsou stále stejné.

Další dny - kurz

Další tři dny jsme byli na teoreticko - praktickém kurzu pod vedením Dr. Didier Dietschiho. 

 • Téma bylo "Přímá rekonstrukce opotřebených zubů" (CONSERVATIVE REHABILITATION of TOOTH WEAR: comprehensive treatment approach using adhesive techniques).
 • https://edudentinternational.com/ 

Kurz dostál našemu očekávání o švýcarské důkladnosti. 

Dopolední teoretická část začínala přesně v 8:30, byla vyplněna prezentacemi Dr. Dietschiho a četnými dotazy účastníků kurzu. Po devadesátiminutové přestávce na oběd jsme až do večera procvičovali zhotovování výplní na modelech pod přímým dohledem Dr. Dietschiho. Zde jsme taky bohatě diskutovali nejenom s mentorem kurzu, ale i ostatními kolegy. 

Pestrost složení osmnácti účastníků kurzu byla osvěžující a podnětná, zubařky a zubaři byli nejenom z různých koutů světa, ale i různého věku. 

Přesto kurz nám převratné novinky nepřinesl, umožnil nám však, abychom detailně pochopili postoj a přístup kolegy, který zhotovuje bílé výplně s uměleckým zanícením a technologickou znalostí materiálu s kterým pracuje.