Naše preventistka na Týdnu čistých zubů

20.09.2018

Bez nadsázky se dá říci, posila našeho týmu, Jana Jiráková byla v srpnu 2018 na 32. ročníku Týdnu čistých zubů, organizovaných Společností preventivní stomatologie: zubari.cz.

Jedná se o týden přednášek a praktického nácviku. Zúčastňují se ho jak doktoři, tak i hygienistky a instrumentářky. My na toto školení jezdíme spolu s našimi zaměstnanci, již od roku 1998. Pan doktor Sedláček je členem organizačního týmu v této společnosti. Jsme tak významnými nositeli myšlenky "prevence na prvním místě". A jsme schopni ji prakticky předávat dále. Abychom udrželi naší odbornost, účastníme se pravidelného Recallu a jednou za rok jsme přezkoušeni z odborných praktických znalostí. Prevence je pro nás důležitá a doufáme, že i pro vás.

Jana - preventistka našeho týmu
Jana - preventistka našeho týmu

Jak ale probíhá takový Týden čistých zubů? Celý týden o čištěni zubů, když někdo se s tím vypořádá za 10 minut před zrcadlem? 

"Vedle každodenních přednášek, byly i praktika. Tedy tréninky pod odborným dozorem.

  • nitě flos, správné použití "vlákna". Jak namotat a jak nasadit.
  • mezizubní kartáčky, jejich použití a hlavně jejich správná kalibrace, tak aby bylo čištění efektivní.
  • klasický kartáček a trénink metody Bass. Která spočívá v přiložení vláken kartáčku pod úhlem 45° k povrchu zubu a lehkým tlakem s drobnými vibračními pohyby. Ano časově náročné, ale vyplatí se.
  • použití jednosvazkového tzv. solo kartáčku, neboli "sólíčka", nebo taky "tenký televizní" kartáček. 

Je to tak čištění zubů není pouze intimní záležitost. Pro větší úspěch je třeba vyjít ven z koupelen. Nestyďte se za to, že chcete mít zdravé zuby. Zuby lze čistit při různých příležitostech: například při čekání v autě na semaforech, čtení, koukání z okna, nebo při procházce. Nejlépe si totiž člověk vyčistí zuby bez koukání do zrcadla. Zkuste to." Vyzývá v závěru svého doporučení Jana.