Zubní zdraví odpovídá celkovému zdraví

19.03.2019

Zubní kaz a jeho komplikace zhoršují kvalitu života. Správným nastavením a dodržováním prevence lze zubnímu kazu předejít. Zdravá ústa a zdravé tělo jdou ruku v ruce.

Rizikové faktory pro vznik onemocnění dutiny ústní:

  • nedostatečná zubní hygiena

  • strava bohatá na cukry

  • nedostatečně tuhá strava

  • častá konzumace slazených nápojů

  • kouření

Opakující se cyklus - "cukernatých ataků"
Opakující se cyklus - "cukernatých ataků"

Tyto faktory se víceméně shodují s rizikovými faktory ovlivňujícími celkové zdraví. 

Onemocnění, kde je prokazatelná vazba mezi situací v dutině ústní a celkovou tělesnou kondicí:

  • cukrovka

  • nemoci srdce a cév

  • nemoci dýchacího systému

  • některá onkologická onemocnění

  • osteoporóza

Špatný stav orálního zdraví může být výsledkem, ale stejně tak příčinou neuspokojivého zdraví celkového. Proto chránit své zubní zdraví znamená chránit celkové zdraví a udržení si dobré kvality života.

dva irští bratři, jeden konzumoval klasickou a tradiční stravu, druhý konzumoval již průmyslovou a v té době moderní stravu
dva irští bratři, jeden konzumoval klasickou a tradiční stravu, druhý konzumoval již průmyslovou a v té době moderní stravu

Zubní zdraví to není jen krásný úsměv. Zuby umožňují zřetelně mluvit, plně se smát, dobře se na jíst a pohodlně pít.

Nikdy není ani brzo, ani pozdě začít se starat o ústní dutinu, vaše tělo to ocení. Dobrá zpráva je, že prevenci máme ve svých rukou.

Jak je popsáno výše zubní kaz je multifaktoriální onemocnění a zároveň se jedná o infekční onemocnění. 

Jak tedy předcházet vzniku zubního kazu? Jak na prevenci?

1 .   Dentální hygiena - čistit pravidelně, pečlivě a správně

Techniku čištění zubů je potřeba se naučit. Je to dovednost, tak jako psaní je dovedností. Jsou jen problematická místa, která se čistí obtížně a na ty je potřeba dát si pozor. Proto dentální hygienistka může dobře odhalit a hlavně profesionálně vyčistit takováto zákoutí.

pro děti:

Zuby se čistí hned jak se vyklubou ven. Je vhodné když rodič čistí a dočišťuje mladším dětem a kontroluje čištění u starších dětí. Zuby mají sloužit na celý život, je proto potřeba o ně pěčovat od začátku.

2.   Výživa - omezit jednoduché cukry a přidat na celistvých potravinách

Základem je pestrá a vyvážená strava obsahující všechny živiny, vitaminy a stopové prvky. Z pohledu zubního lékaře by měla být navíc chudá na jednoduché cukry. Kariogenní potrava (s potenciálem umožnit vznik kazu) není ale jen potravina chuťově sladká. Cukr může být přítomen tam, kde si ho příliš neuvědomujeme (např. kečup). Z toho je tedy patrné, že pokud někdo nekonzumuje "sladkosti", není automaticky před zubním kazem chráněn.

pro děti:

Nejzásadnější doporučení je: nikdy nepodávejte dítěti po večerním čištění zubů už žádnou potravu, ani ovoce nebo nápoj obsahující cukr, a to ani mléčný nebo ovocný. Nezapomínejte, že mateřské mléko obsahuje cukr laktózu, tedy i kojení může přispět ke vzniku zubního kazu.

3.   Návštěva zubního lékaře - prohlídky jako důležitá součást prevence

Zubní lékař vám poradí jak pečovat o zuby a provede vás základy prevence. Doporučená frekvence preventivních prohlídek je každých 6 měsíců u dětí i dospělých.

pro děti:

U dětí by první návštěva stomatologa měla proběhnout, když se prořeže první zub a nebo nejpozději v období prvních narozenin.

4.    Fluoridy - malý, ale šikovný doplněk v prevenci

Fluoridy zabudované do zubní skloviny usnadňují opětovnou remineralizaci skloviny (návrat především uvolněného vápníku a obnovu krystalické struktury zubní skloviny) a oddalují tak vznik zubního kazu. Fluorid upevňuje sklovinu a v kyselém prostředí úst oddaluje její rozpouštění.

pro děti:

Každodenní pečlivé odstranění zubního plaku a používání zubní pasty s fluoridy, jejichž obsah a dávkování pasty na kartáček odpovídá věkové kategorii dítěte, je velmi důležitou součástí prevence zubního kazu.

Existuje velké bezpečné rozhraní účinné denní dávky fluoridu pro ochranu před zubním kazem a pravděpodobnou toxickou dávkou. To v praxi znamená, aby se otrávilo 20 kg dítě, muselo by najednou sníst zhruba 4 tuby dětské zubní pasty. U dětí předškolního věku po čištění následuje výplach vodou, u školních dětí se doporučuje již jen důkladně vyplivnout.


Zdroje:

https://sduz.cz/ 

Hardy Limeback a kolektiv: Preventivní Stomatologie, Grada 2017

Weston Price: Nutrition and Physical Degeneration,